Okulary progresywne. Krótki przewodnik.

KONSTRUKCJA SOCZEWEK PROGRESYWNYCH

STREFA DO DALI

Jest to obszar, który odpowiada za prawidłowe widzenie w dalszych odległościach. Kiedy jedziesz samochodem, oglądasz telewizję lub podziwiasz górskie widoki, Twoje oczy skierowane są na wprost i dzięki temu widzisz wyraźnie wszystko, co znajduje się w odległości kilku metrów od Ciebie.

STREFA POŚREDNIA

Jest to część soczewki, w której moc łagodnie się zmienia, aby osiągnąć pożądaną wartość korekcji do bliży. Jest to obszar, przez który wyraźnie widzisz przedmioty wokół siebie np. podczas zakupów czy w trakcie gotowania.

STREFA DO BLIŻY

Jest to obszar znajdujący się w dolnej części soczewki i tu znajduje się pełna moc korekcji do bliży. Przeznaczony jest do pracy z bliskiej odległości np. czytania lub majsterkowania.

STREFY PERYFERYJNE

Jest to obszar znajdujący się na brzegach soczewek i w tych miejscach nie jest możliwe osiągnięcie w pełni wyraźnego widzenia. Nasze oczy fizjologicznie korzystają z tych obszarów bardzo rzadko (powoduje to niekomfortowe napięcie mięśni oczu). Dodatkowo korzystając z porad zamieszczonych w tej instrukcji strefy peryferyjne nie będą stanowiły dla Ciebie żadnego problemu.

KORZYSTANIE ZE STREFY DO DALI

Strefa do dali

Jeśli podziwiasz widoki, spacerujesz lub oglądasz film w kinie, to Twoje oczy widzą przez strefę do dali, czyli górną część soczewek. Nie oznacza to jednak, że musisz patrzeć do góry lub unosić wzrok. Jest to najbardziej naturalna pozycja, w jakiej korzystasz ze swoich okularów.

KORZYSTANIE ZE STREFY POŚREDNIEJ

Strefa pośrednia

Schodzenie ze schodów

Osoby, które nie nosiły wcześniej okularów progresywnych podczas schodzenia ze schodów mogą odczuć tzw. „pływanie obrazu”. Dzieje się tak kiedy na schody patrzymy dołem soczewek, czyli strefą do bliży. Wystarczy opuścić głowę tak, aby schody były widziane przez środkową część soczewek.

Na zakupach lub w bibliotece

Jest to sytuacja kiedy patrzymy na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, ale powyżej wzroku patrzącego. Należy unieść wtedy głowę, a nie tylko spojrzeć do góry.

Gotowanie

Leżąca na blacie książka kucharska, produkty spożywcze i przybory kuchenne – gotowanie to jedna z czynności, w której kontrolujesz wiele rzeczy jednocześnie, ale wszystkie znajdują się w niedalekiej odległości od Ciebie. W tej sytuacji wykorzystaj strefę odległości pośrednich.

KORZYSTANIE ZE STREFY DO BLIŻY

Strefa do bliży

Czytanie

Do czytania służy strefa do bliży, która znajduje się w dolnej części soczewek. Jeśli czytasz przez dłuższy czas, pamiętaj, aby robić to w odpowiedni sposób. Przyjmij wygodną pozycję, ale nie czytaj leżąc na boku. Patrzysz wtedy głównie przez strefy peryferyjne, co powoduje nieostre widzenie i zmęczenie.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych

Podczas korzystania z tabletu lub smartfona, który znajduje się na wyciągnięcie ręki od Ciebie, patrz przez dolną część soczewek, czyli strefę do bliży.

PROWADZENIE SAMOCHODU

Patrzenie na wprost

Strefa do dali

Podczas prowadzenia samochodu wykorzystuje się głównie obszar patrzenia do dali lub odległości pośrednich. Patrząc przed siebie należy trzymać głowę wyprostowaną, niedopuszczalne jest rozłożenie fotela, które spowoduje, że podczas patrzenia na wprost korzysta się z obszaru bliży (dolna część soczewek).

Cofanie

Strefa do dali

Jeśli podczas cofania odwracasz głowę, aby spojrzeć przez tylną szybę korzystaj z obszaru do dali. W soczewkach progresywnych prawdopodobnie konieczne będzie odwrócenie głowy nieco bardziej, aby nie korzystać ze stref peryferyjnych.

Korzystanie z lusterek

Strefa pośrednia

W zależności od położenia lusterek korzystaj z nich patrząc przez środkową do górnej części soczewek. Jeśli widzisz niewyraźnie prawdopodobnie patrzysz przez część peryferyjną. Wystarczy delikatnie obrócić głowę.

Nawigacja lub deska rozdzielcza

Strefa pośrednia

Przedmioty znajdujące się wewnątrz samochodu znajdują się w strefie odległości pośrednich.
Korzystając z nich patrz przez środkową część soczewki.

SOCZEWKI BIUROWE

Strefa do bliży i odległości pośrednich

Jeśli spędzasz wiele godzin w biurze, pracując przy komputerze lub z dokumentami, warto pomyśleć o okularach biurowych. Soczewki biurowe tym różnią się od soczewek progresywnych, że mają znacznie rozbudowaną strefę odległości pośrednich i bliży, tym samy zapewniając szerokie pole i ostrość widzenia do odległości ok. 2 m. Idealnie sprawdzą się w pracy biurowej oraz w zawodach takich jak jubiler, fryzjer czy lekarz.

DODATKOWE INFORMACJE

Okulary progresywne zapewnią Ci swobodę i dobre widzenie na każdą odległość. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio o nie dbać. W celu wyczyszczenia możesz je umyć wodą z delikatnym mydłem, a do wytarcia użyj ściereczki dołączonej do soczewek (unikaj papierowych ręczników). Przechowuj je odpowiednio: unikaj bardzo wysokich temperatur i nigdy nie kładź okularów na soczewkach skierowanych do podłoża. Pamiętaj również, że środki chemiczne takie jak silne detergenty, aceton czy lakier do włosów mogą uszkodzić powierzchnię soczewek, dlatego należy ich unikać.

Jeśli okulary uległy uszkodzeniu koniecznie zwróć się do salonu optycznego, w którym zostały wykonane.
Nawet drobne zmiany w ich kształcie mogą powodować złe widzenie.

A teraz zrelaksuj się i ciesz dobrym widzeniem!